suma: 0,00 zł do kasy

Historia pasków NATO

Dawno, dawno temu... Chyba tak powinniśmy rozpocząć ten artykuł? Jednak pozwolimy sobie przejść od razu do konkretów - a jest o czym pisać! Historia pasków NATO jest bowiem bardzo interesująca – wszak, były one dedykowane zastosowaniom wojskowym. Historia ta sięga lat 70. ubiegłego stulecia w armii brytyjskiej – nie było nas tam, ale z wiarygodnych źródeł udało nam się pozyskać ciekawe informacje. Gotowi? Zapraszamy do lektury!

Zaczęło się od wniosku...

Dokładnie tak. Paski te powstały na zlecenie Brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Pierwotnie były nazywane G10 – od skróconej nazwy formularza ze zleceniem. Nazwa NATO zapewne związana jest z NATO Stocking Number (NSN), tj. stosowanym w logistyce numerem magazynowym NATO - każdy element wyposażenia w siłach NATO musi bowiem posiadać indywidualne oznaczenie NSN, co ułatwia między innymi jego zamawianie. Kto by pomyślał, że skrócona nazwa formularza stanie się określeniem popularnych pasków do zegarków?

O co tak właściwie chodziło z tą inicjatywą brytyjską?

Wyposażenie wojskowe to nie tylko broń, umundurowanie czy lornety. To także niepozorne dodatki, takie jak zegarki - domyślamy się, że mogą mieć ogromne znaczenie dla powodzenia działań żołnierzy! Dlatego tutaj nie ma miejsca na przypadkowe akcesoria – elementy wyposażenia wojskowego muszą być ponadprzeciętnie wytrzymałe i odporne na ekstremalne warunki. Stąd opracowane zostały standardy paska dla armii, a we wniosku zlecającym ich produkcję podano konkretne parametry. I tak oto powstały zegarki z niesamowicie wytrzymałymi, odpornymi na trudne warunki, wygodnymi, a przy tym tanimi paskami nylonowymi.

Od lat 70. XX wieku po dzisiaj...

Produkowane dziś paski NATO mają niewiele wspólnego z tymi, których używała armia brytyjska - zmieniły się niektóre parametry, jak i dostępna kolorystyka. Jedno się jednak nie zmieniło! Wciąż wyróżniają się one doskonałymi walorami użytkowymi i sprawdzą się nawet w wyjątkowo trudnych warunkach – dlatego polecane są w szczególności osobom aktywnym fizycznie oraz miłośnikom ekstremalnych wyzwań! Skoro sprawdziły się wśród żołnierzy, to dlaczego miałyby się nie sprawdzić u Ciebie?

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl